Para nedir

Cüzdanında ve cebindeki bozuk paralarda faturalar var. Ancak pek çok kişi artık nadiren fiziki para taşıyor, bunun yerine kartlar, uygulamalar ve internete güveniyor, işler için ödeme yapıyor, yatırım yapıyor ve tasarruflarını yönetiyor.

paran cebinde kalsın.jpg

Bu para nereden geliyor?

Bu hafta sonu İsviçre seçmenlerinin zihninde, “egemen bir para” sistemi benimsemeye dair bir referandum için sandıklara gittikçe. 10 Haziran Pazar günü yapılan bir zafer, bildiğimiz kadarıyla bankacılığın radikal bir şekilde revize edilmesiyle sonuçlanacaktı; ticari bankalar sadece ellerinde bulundukları fonları sadece merkez bankasından sağladıkları fonları ödünç verebildiler. Bu, bankaların para yarattığı fraksiyonel rezerv bankacılığı uygulamasına bir son verecek, çünkü bir bakıma, rezervlerde tuttuklarından daha fazla borç veriyorlar. (Ve bu krediler diğer bankalarda mevduat haline gelir, bu da krediye dönüşür…)

İsviçre önerisi, geçmesi muhtemel olmasa da, her yerde, en yerleşik bankaların bulunduğu yerdeki yerleşik uygulamalardan radikal bir sapmadır. Ancak İsviçre, yeni para biçimlerini düşünen tek kişi değil.

İnternetten para kazanma yolları için bedavabakkal.com’u ziyaret et.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s