Artistik Patinaj Hakimler Ulusal Bias ile Mücadele Kurallarını Değiştirdi.

Yargıçların kendi ülkelerindeki patencileri tercih etmelerinden endişe duyduktan sonra, Uluslararası Paten Birliği, ulusal önyargıları yasaklayan bir karar aldı.

thumbs_b_c_bc1db0a1c1c2fb68f79f8ad042ba2448.jpg

Bir BuzzFeed News araştırmasında geçen Şubat ayında, şu anda 20’den fazla mevcut ve eski yargıç, patenciler ve antrenörler, ulusal önyargıyı yaygın bir endişe olarak gösterdi. Özel bir veri analizi, 2018 Kış Olimpiyatları’nı kazanan 48 yargıçtan 16’sının, bir ülke-ülke tercihi paterni gösterdiğini, bu nedenle rastgele bir şansla meydana gelme ihtimalinin 100.000’de 1’den daha az olduğu yönünde çarpıcı bir tutarlılık gösterdiğini ortaya koydu.

Yeni teklif onaylaması önerildi.

Üyelerinin yeni teklifi onaylamalarını önererek, paten örgütünün liderliği “ulusal önyargı kritik bir konu” olduğunu ve sporun anayasasında ele alınması gerektiğini söyledi.

Uluslararası Paten Birliği veya ISU, hem paten hem de sürat pateninin izlenmesinden sorumludur, ancak diğer sporlardan ayrılırken yarışmalar için yargıç seçmez. Bunun yerine, her ulusal delegasyon, hangi hakimlerin gönderileceğine karar verir, eleştirmenlerin söyledikleri, ülkelerinin patencilerini daha yüksek puanlamalarına teşvik eder.

Yeni karara göre, üst düzey yarışmalarda, bağımsız bir panel şimdi “şüpheli [ulusal] önyargı” için puanları değerlendirecek. Panel zaten belirlenmemiş anomaliler için puanları değerlendirir.

Karar, Hollanda Kraliyet Paten Birliği tarafından tanıtıldı ve üye ülkelerin sporun düzenlemelerini değiştirmek veya değiştirmek için oy kullanabilecekleri İspanya’nın Seville kentinde düzenlenen bu yılki ISU Kongresi’nde değerlendirildi.

Daha yüksek ülke-ülke puanları, bir yargıcın bilerek bir patenci yetiştirmeye çalıştığını kanıtlamaz. Bir yargıcın bölgesel bir paten tarzı tercihi gibi başka faktörler de söz konusu olabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s